^Na vrh
Da imamo Izolani radi čistočo govorijo tudi rezultati dosedanjih uspešnic akcij ločenega zbiranja odpadkov, ki jih strokovno sortiramo in oddamo ustreznim prevzemnikom.
1. Akcije zbiranja kosovnih odpadkov skozi celo leto
Kosovni odpadki, so odpadki, ki zaradi svoje velikosti, oblike ali teže niso primerni za prepuščanje v zabojnikih, posodah ali vrečah za odpadke, zato jih moramo odstraniti na urejen in učinkovit način.
2. Kam odlagamo kosovne odpadke?
Vsako gospodinjstvo ima možnost dvakratnega brezplačnega naročanja zabojnika velikosti v 5 m3 za odlaganje kosovnih odpadkov. Zabojnik bomo dostavili po predhodnem naročilu. Za naročila zabojnikov smo dosegljivi na telefonsko številko 05/ 66 34 950.
3. Med kosovne odpadke sodijo:
gospodinjski mali aparati in bela tehnika,- električna in elektronska oprema,- leseni odpadki,-plastični odpadki, - vzmetnice,- preproge,- leseno, kovinsko ali oblazinjeno pohištvo
4. Akcija zbiranja zelenega reza
Vsako gospodinjstvo ima možnost enkratnega brezplačnega naročanja zabojnika velikosti v 5 m3 za odlaganje zelenega reza. Zabojnik bomo dostavili po predhodnem naročilu. Za naročila zabojnikov smo dosegljivi na telefonsko številko 05/ 66 34 950.
Projekt ''UPORABNI ODPADKI: prenos dobre prakse zmanjševanja odpadkov na inovativen in okolju prijazen način«, LAS Istre, sofinanciran s strani Republike Slovenije in Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Namen projekta je na najboljši način izkoristiti obstoječe dobre prakse na področju zmanjševanja odpadkov. Ključnega pomena je prenos dobre prakse med Izolo in Piranom, konkretno med Komunalo Izola in Okoljem Piran, ki bosta skupno pristopila k dvigu ozaveščenosti ravnanja z odpadki v javnih institucijah obeh občin. Na ta način bo vzpostavljen inovativen pristop zmanjševanja odpadkov, ki bo vključeval tudi v izobraževanja in promocijo, kar bo med drugim omogočilo čim širši doseg prebivalstva in s tem krepilo sodelovanje med mesti in podeželjem v skupnih akcijah zmanjševanja odpadkov. Eden ključnih dolgoročnih namenov projektne ideje je vzpostavitev Centra Uporabnih Predmetov (CUP) v mestnem jedru Izole.
Center ne služi zgolj zbiranju in predelavi uporabljenih predmetov ampak bo izvajal tudi druge aktivnosti na širšem območju, v smislu izobraževanja in ozaveščanja javnosti na temo ravnanja z odpadki in trajnostnega upravljanja. V projektu ima vlogo vodilnega partnerja Komunala Izola, ki skrbi za upravljanje CUP-a, kar zahteva eno novo delovno mesto. Poleg CUP-a je v sklopu projekta v centru Izole namen postaviti dva platoja s polnilno napravo za električna vozila ter pred CUP-om omogočiti izposojo restavriranih elektrificiranih koles. CUP bo za opravljanje dejavnosti razpolagal z manjšim električnim vozilom, ki omogoča lažjo mobilnost po mestnem jedru. Z namenom ozaveščanja in informiranja širše javnosti bo Komunala Izola investirala v nadgradnjo spletne strani, posebej prilagojene za potrebe CUP-a ter doseganja ciljne skupine mladih. Projekt spodbuja zmanjševanje količine odpadkov ter uporabo električnih vozil, kar predstavlja za današnji čas nujno potreben korak v smeri varovanja okolja in zmanjševanja vplivov na podnebne spremembe. Projekt izraža tudi medsektorsko povezovanje (okolje, izobraževanje, turizem). V promocijo uporabe električnih koles se bo aktivno vključila turistična agencija, ki bo oblikovala nov turistični produkt z vključenimi električnimi kolesi. Nov turistični produkt bo povezoval urbano kolje s hribovitim podeželjem Istrskega zaledja. Med projektnimi aktivnostmi so v ospredju izobraževanja in prenos znanja z mlajše na starejšo generacijo. Projekt je inovativen, prijazen do okolja in ranljivih skupin ter sledi ciljem Strategije lokalnega razvoja (SLR LAS Istre).
Projektni partnerji: Komunala Izola, Okolje Piran, Laky sortiranje in agencija IstraTerra.
Trajanje projekta: 36 mesecev
Skupna vrednost celotne operacije: 220.571,73 eur
CUP v MESTU: Muzčeva ulica 7, Izola
Telefon: 030/601155
Instagram: https://www.instagram.com/cup_
|
|